LT   EN   RU

Facebook

Facebook

Apklausa

Kaip sužinote apie Radviliškio miesto kultūros centre vykstančius renginius?
 

Jūsų nuomonė

Kokių renginių Jums trūksa Radviliškio mieste?

Rašykite mums: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą

Mūsų draugai

 

Radviliškis.Lt

 

Dainų šventė

 

Mano Radviliškis

 

Gniezno kultūros centras

 

Informacinis partneris

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien41
mod_vvisit_counterVakar267
mod_vvisit_counterPer savaitę308
mod_vvisit_counterPer mėnesį308
mod_vvisit_counterIš viso1617467
Atiduota pagarba žuvusiems kariams

2010 metų spalio 15 d. minėjome j. psk. Gracijono Sakalausko ir eil. Jono Jaramino žuvimo 91-ąsias metines. Lietuvos šaulių sąjungos Šiaulių apskrities gen. P. Plechavičiaus šaulių 6-oji rinktinės Radviliškio šaulių 1-oji kuopos šauliai atidavė pagarbą kritusiems savanoriams. Šauliai sutvarkė savanorių kapus ir aplinką aplink juos. Spalio 15 d. 14 val. šauliai stojo į garbės sargybą prie karių kapų. Kuopos šauliai tylos minute pagerbė savanorių atminimą. Ant kapų buvo padėta gėlių kompozicija bei uždegtos žvakutės.

Taip buvo pagerbti pirmieji kariai savanoriai kritę kovose su bermontininkais. Prieš 91 metų 7-o pėstininkų pulko Kauno bataliono vadovaujamo pulkininko leitenanto Edvardo Adamkavičiaus (Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus dėde) kariai Radviliškio prieigose vykdė žvalgybą. Buvo gauta žinių, kad netoliese esančiame Daugėlaičių dvare yra atvykę bermontininkai. Žvalgai pajudėjo dvaro link. Lietuvos kariai kaip priedangą naudodami alyvos krūmus artėjo prie dvaro nuo miško pusės. Dvaro centrinis pastatas buvo ant nedidelės aukštumos. Aukštumos apačioje tekėjo siauras Taušės upeliukas, už kurio iki pat miško buvo dirbamos žemės laukas. Kariams perėjus lauką netoli upelio staiga į juos nuo dvaro pusės pasipylė šūvių salvės. Daugiausiai buvo šaudoma pro Daugėlaičių dvaro centrinio pastato langus. Kautynėse žuvo du lietuvių kariai, pirmasis žuvo vietoje, antrasis patyręs sunkius sužeidimus mirė tą pačią dieną. Pirmasis krito eil. Jonas Jaraminas. Eil. Jonas Jaraminas sužeistas į kelią ir petį prišliaužė artyn dvaro ieškodamas priedangos, bet iš pastato išbėgęs bermontininkas ir su durtuvu ant ginklo kelis kartus padarė durtines žaizdas. Kaip pasakojo gyventojai, greitai Jono vaitojimas pamažu silpo... Lietuvių kariai perbėgimais artėjo dvaro link. J. psk. Gracijonas Sakalauskas taip pat žuvo puldamas dvarą. J. psk. Gracijonas Sakalauskas sukniūbo bėgdamas per upės tiltelį. Pro šali bėgęs kuopos viršila dar bandė paraginti keltis ir judėti toliau, bet atvertęs Joną ant nugaros pamatė kraujo klaną. Dalis bermontininkų pabėgo, dalis buvo paimta į nelaisvę. Žuvę lietuviai buvo atiduoti palaidoti vietos gyventojams.

Labai paradoksalu ir kartu labai simboliška, bet abu kariai buvo Radviliškio krašto vaikai. Žinoma, čia randame ir kariškos logikos, kas gali geriau orientuotis žvalgybos metu jei ne iš šių kraštų kilę savanoriai. Kariai yra palaidoti senose Radviliškio miesto kapinaitėse, jiems pastatytas didelis akmeninis paminklas, kuris nebuvo nugriautas net Sovietmečiu. Jų garbei Radviliškyje pavadintos gatvės. Abu kariai po mirties buvo apdovanoti Savanorių medaliais.
 

Vyksta parengiamieji darbai istorinei rekonstrukcijai

Lapkričio 21 dieną pirmą kartą Lietuvos istorijoje bus rekonstruojamos Nepriklausomybės kovos - kautynių prie Radviliškio malūno rekonstrukcija. Intensyviai bendraujama su renginio rėmėjais ir partneriais. Derinamos įvairios detalės nuo mūšio lauko scenografijos elementų, pirotechninių aprūpinimo iki buitinių dalykų, kaip ir kur apgyvendinti dalyvius. Kuriamas mūšio maketas, derinamos parodos detalės, kuriamas filmas, papildomai nufilmuoti keli epizodai Radviliškyje ir Daugėlaičiuose.

Laukia puikus renginys.

 
< Ankstesnis   Kitas >