LT   EN   RU

Facebook

Facebook

Apklausa

Kaip sužinote apie Radviliškio miesto kultūros centre vykstančius renginius?
 

Jūsų nuomonė

Kokių renginių Jums trūksa Radviliškio mieste?

Rašykite mums: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą

Mūsų draugai

 

Radviliškis.Lt

 

Dainų šventė

 

Mano Radviliškis

 

Gniezno kultūros centras

 

Informacinis partneris

Lankytojai

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien40
mod_vvisit_counterVakar267
mod_vvisit_counterPer savaitę307
mod_vvisit_counterPer mėnesį307
mod_vvisit_counterIš viso1617466
Radviliškyje atgyja kovų su bermontininkais istorija

Visiems, atėjusiems į Radviliškio miesto kultūros centre eksponuojamą parodą „Lietuvos laisvės kovose naudoti ginklai“, užima kvapą. Grindis padengusi rudeninių lapų paklotė, karinė maskuotė, ginklai ir jų dėžės, kario ir jo mylimosios laiškų fragmentai, partizanų buities daiktai, mūšio prieš bermontininkus ties Radviliškiu maketas, atkurtas pokario laikų partizano bunkeris sužavi kiekvieną apsilankiusįjį.

Parodoje galima išvysti originalų minosvaidį, Lietuvos kariuomenės atimtą iš bermontininkų, po 91 metų sugrįžusį į Radviliškį. Šis ginklas yra saugomas Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ir transporto Vilniaus skyriuje. Visus atėjusius į parodą pasitinka šiauliečio Viliaus Purono sukurtas kardas milžinas ir senovinis automobilis.

Pokario rezistencijos kovas mena parodoje demonstruojama Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ekspozicija „Karas po karo“. Šiuolaikinę fotografiją atstovauja nuotraukos iš filmo apie kovas su bermontininkais filmavimo aikštelės (režisierius – Gediminas Beržinis). Karybos istorijos klubai parodos lankytojams pateikia porciją fotografijų iš savo veiklos, atkuriančios 1919 metų įvykius.

Kiekvieną sužavi Radviliškio jaunimo padarytas mūšio prie senojo Radviliškio malūno maketas. Jame detaliai pavaizduotas pergalingas Lietuvos kariuomenės žygis prieš P. Bermonto vadovaujamą priešininkų kariuomenę. Kiekvienas karys makete nulipdytas iš modelino. Maketą kūrė Radviliškio jaunimo klubas „MIX“, Gražinos pagrindinės mokyklos mokiniai, rajono pedagogai Irena Butvilienė, Donatas Kurmanskis, Jadvyga Kurmanskienė, Violeta Šukaitienė, Jolanta Kvedarienė, Alvydas Tamošiūnas, Edmundas Gaubas.

Su pokario partizanų buitimi parodos lankytojai gali susipažinti atkurtoje partizanų žeminėje. Čia – ir gultas, ir stalas su rašomąja mašinėle, ir kiti partizanui reikalingi daiktai.

Parodos atidaryme dalyvavę radviliškiečiai ir miesto svečiai dalyvavo istorinėje diskusijoje „Įvykiai ties Radviliškiu pakeitė Lietuvos istoriją“. Diskusiją vedė Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Istorijos katedros docentas, daktaras Arūnas Gumuliauskas, Radviliškio Vaižganto gimnazijos istorijos mokytojas metodininkas Eugenijus Kantauskas, projekto „Bermontininkai retrospektyvoje“ konsultantas psk. Alvydas Tamošiūnas, LK KOP AB Tarptautinio bendradarbiavimo vyriausiasis specialistas. Diskusijoje apžvelgta politinė 1919 metų Lietuvos padėtis, kalbėta apie 1919 metų Radviliškį, to laikmečio karybos principus.

Prof. V. Landsbergis, dalyvavęs parodos atidaryme, radviliškiečiams pristatė savo sudarytą knygą „V. Landsbergis-Žemkalnis. Iš atminties ekrano“. Daugiausiai dėmesio profesorius skyrė knygoje esantiems jo tėvo V. Landsbergio-Žemkalnio prisiminimams apie kovas su Bermonto kariuomene prie Radviliškio. Prieš pat parodos atidarymą profesorius atidengė jo tėvo Vytauto Landsbergio Žemkalnio vardo gatvės lentelę. Jaunystėje jo tėvas, to meto Lietuvos kariuomenės savanoris, kovėsi su bermontininkais ties Radviliškiu.

Lapkričio 22 d. šią parodą Radviliškio miesto kultūros centre ketina aplankyti LR prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ši paroda – įžanga į 2010 m. lapkričio 21 d. 12 val. Radviliškyje, prie senojo malūno, vyksiančią mūšio prieš bermontininkus rekonstrukciją.

 

Akimirkos, A. Tamošiūno nuotraukose

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

Parodos akimirkos

 
< Ankstesnis   Kitas >