„Bičkopys“ Tyruliuose: medumi kvepiantis ir romansais skambantis bendrystės vakaras

Apie renginį

Liepos 11-osios vakarą gamtos apsuptyje, Tyruliuose, skambėjo muzika ir bičių dūzgimas – čia vyko neeilinė šventė „Bičkopys“, subūrusi vietos bendruomenę, radviliškiečius bei ypatingus svečius iš karo alinamos Ukrainos. Ši archajinė vidurvasario šventė atgimė ne tik kaip pagarba gamtai ir bitėms, bet ir kaip jautrus tarptautinės draugystės bei solidarumo simbolis.

Tyruliai – vieta, kur gamta dar kalba sava kalba. Apsuptas vienos didžiausių Lietuvos pelkių – Tyrulių pelkės – šis miestelis tampa tarsi tiltu tarp žmogaus ir laukinės gamtos. Šiame įstabiame kampelyje, toli nuo miesto šurmulio, įvyko simbolinė šventė, kurioje susiliejo senieji lietuvių papročiai, šiuolaikinis menas ir žmogiškasis artumas.

Šventę pradėjo ypatingi svečiai – Charkivo valstybinio muzikos licėjaus mokiniai ir mokytojai, kurie atvyko į Lietuvą dalyvauti projekte „PEACE MUSIC FREEDOM / TAIKA. MUZIKA. LAISVĖ“. Šis projektas – tai meno ir humanizmo iniciatyva, kurioje muzika tampa galingu pasipriešinimo ir išlikimo ginklu. Nepaisydami karo pavojų, licėjaus mokiniai tęsia mokslus ir koncertinę veiklą, skleisdami žinią apie laisvę, viltį ir draugystę tarp tautų.

Festivalio metu skambėjo Ukrainos, Lietuvos ir kitų šalių kompozitorių kūriniai – jautrūs, įkvepiantys, priverčiantys susimąstyti. Tai buvo daugiau nei koncertas – tai buvo emocijų tiltas tarp dviejų tautų, kartu siekiančių taikesnės ateities.

Po muzikinių pasirodymų prasidėjo šventės dalis, skirta senajai lietuvių bitininkystės tradicijai – „Bičkopys“. Vakaras buvo pripildytas liaudies dainų, romansų muzikos skambesio, pasakojimų apie bitininkų papročius ir simbolinius ritualus, primenančius mūsų protėvių ryšį su gamta.

Šventės vedėjai, įkūniję bičių dievybes Austėją ir Bubilą, kvietė žiūrovus į kelionę laiku, pasakojo apie bitės vietą senovės lietuvių pasaulėvaizdyje, apie drevininkus, medaus šventinimą ir bičių globą. Žiūrovai sužinojo, kad net žodis „bičiulis“ kilęs iš „bitės“, o bitės buvo laikomos šventomis – Perkūno pasiuntinėmis, nešančiomis nežemišką saldumą.

Vakaro vinimi tapo gyvoji edukacija su bitininku Alvidu Kantausku, kuris inscenizavo tradicinį avilio šventinimo ritualą. Norintys žiūrovai taip pat galėjo įsitraukti į apeigas – rūkė avilį ramunėlėmis, birbė kaip bitės ir meldė gausaus medaus.

Po simbolinių apeigų scenoje pasirodė vietos atlikėjai – Tyrulių kultūros namų duetas Rasa ir Jonas Driežai, folkloro ansamblis „Tyrulė“ ir grupė „Radijola“. Šie pasirodymai įnešė į šventę dar daugiau bendruomeniškumo ir šilumos.

Vakaro kulminacija – vaišinimas bičių ir žmonių derliumi. Šventės dalyviai buvo pakviesti ragauti „Širšių medaus“, žvakių gamybos edukacijose dalyvauti, o vėliau vaišintis sūriu, medumi ir agurkais.

Šventę vainikavo garsių atlikėjų – Kristinos Kazlauskaitės ir Sauliaus Bareikio – pasirodymas. Jų programa „Susitikimas su kino ir teatro aktoriais Kristina Kazlauskaite ir Sauliumi Bareikiu“ – tai daugiau nei koncertas. Tai – jautrus, gyvas pasakojimas apie kūrybinį kelią, lydimas eilių, romansų, prisiminimų iš teatro gyvenimo. Nuoširdūs pokalbiai su žiūrovais, asmeninės istorijos ir išgyvenimai kūrė artimą, jaukią atmosferą, kurioje kiekvienas galėjo pajusti ryšį su scena, aktoriais ir teatru.

Šventė „Bičkopys“ tapo įkvepiančiu pavyzdžiu, kaip senieji papročiai ir šiuolaikinė kūryba gali susilieti į prasmingą bendrystės patirtį. Gamtos apsuptyje atgimusi tradicija suvienijo skirtingų tautų žmones, priminė apie bitės – mūsų kultūros simbolio – reikšmę, ir suteikė vilties bei šviesos karo išvargintiems svečiams iš Ukrainos. Muzika, istorijos, ritualai ir nuoširdus žmogiškas ryšys pavertė šią dieną švente, kuri palieka pėdsaką ne tik atmintyje, bet ir širdyje – kaip šiltas priminimas, kad kartu mes galime daugiau. „Bičkopys“ – tai ne tik šventė, bet ir kvietimas prisiminti, jog net ir šiuolaikiniame pasaulyje, kupiname iššūkių, verta grįžti prie gamtos, savo šaknų ir bendrystės. Bičių gyvenimas – tai pavyzdys žmonijai: darbštumas, taika, šeima, vienybė.

Radviliškio miesto kultūros centro informacija

Nuotraukos Simonos Meiliūnienės

Daugiau renginio akimirkų: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1433639097722603&type=3

 

Kiti skelbimai

Partneriai

Skip to content