Liepos 5-oji Radviliškiui – ypatinga diena. Miestas, švenčiantis 458-ąjį gimtadienį, kvietė visus – nuo mažiausių iki garbingiausių svečių – džiaugtis, švęsti ir jausti bendrystę. Šventės tema „Kryptis – Radviliškis“ skatino pažvelgti į miestą kaip į kelionę, kurioje svarbūs tiek šilti prisiminimai, tiek įkvepiantys susitikimai bei viltis ateičiai.
Ši diena tapo visos bendruomenės švente – sugrįžusių, likusių ir mylinčių Radviliškį. Tema „Kryptis – Radviliškis“ kvietė atrasti kelionės stoteles ir tai, kas vienija: žmones, kūrybą, šokį ir istoriją.
Vaikų juokas ir švelni muzika: Radviliškio gimtadienio rytas
Nuo pat 11 valandos Radviliškio kultūros ir poilsio parkas virto spalvų, juoko ir stebuklų oaze mažiesiems. „Stotelėje – vaikystė“ vaikus pasitiko Burbulų Dėdė, sukūręs magišką burbulų pasaulį. Šalia – mago Alan Glatkov paslaptingos iliuzijos, veidukų piešimas, balionų lankstymas, įvairios edukacijos ir žaidimų aikštelė, kurioje netrūko šypsenų ir džiaugsmo. Šią erdvę dar labiau pagyvino spalvingais personažais pasipuošę jaunimo klubo „Kultūros avilys“ savanoriai, kurių kūrybingumas ir atsidavimas sukūrė pasakišką atmosferą, kurioje kiekvienas vaikas jautėsi laukiamas ir svarbus.
Tuo pat metu Aušros aikštėje įsikūrusi „Rytas perone“ erdvė kvietė į ramius vėlyvuosius pusryčius. Čia susibūrė senjorai ir miestelėnai, norėję šventinį rytą praleisti lėčiau. Gyvai skambėjo Jūratės Budriūnaitės, Vadimo Kamrazerio, jų dukros Sofijos ir grupės „Karaliai be karūnų“ dainos, kurios šildė ne tik orą, bet ir širdis. Tai buvo ypatinga akimirka, kai šventė susiliejo su kasdienybės ramybe.
Po pietų prie kultūros centro vyko „Depas Live“ – renginys, jungiantis įkvepiančius pokalbius ir meną. Lenktynininkas Rokas Baciuška, improvizacijos teatras IMPRO241 ir gyva grupės „OSHIA“ muzika sukūrė šiuolaikišką, atvirą ir drąsų miesto veidą. Grupės muzika skambėjo viso renginio metu tarp pasirodymų, išlaikydama energiją ir nuotaiką.
Nuo 14 valandos „Depas Live“ tapo vieta susitikti su įdomiomis asmenybėmis. Pokalbis su pasaulyje žinomu lenktynininku Roku Baciuška įkvėpė tikėti, kad net iš mažo miesto galima pasiekti aukštumas. Vėliau improvizacijos teatro IMPRO241 pasirodymas pakvietė žiūrovus juoktis ir atsipalaiduoti, o renginį užpildė grupės OSHIA gyvos muzikos pasirodymas, sužavėjęs alternatyvios muzikos gerbėjus.
15 val. Aušros aikštė virto gyva šokių aikštele – čia vyko linijinių ir kantri šokių festivalis „Radviliškis švenčia 458“. Net 22 šokių kolektyvai iš visos Lietuvos – nuo Klaipėdos iki Ukmergės – pasipuošė spalvingais kostiumais ir dovanojo miestui ritmą, energiją ir begalinį džiaugsmą. Festivalį inicijavo ilgametis kultūros centro meno vadovas, tikras šokių sūkuryje gyvenantis Edmundas Verpetinskas. Po pasirodymų kultūros centro direktorė Indrė Ginkevičienė širdingai dėkojo kolektyvams:
„Iš visos širdies dėkojame, kad savo šokiu dovanojote džiaugsmą, šypsenas ir bendrystę! Jūsų pasirodymas tapo tikru šventės akcentu ir prasminga dovana miesto gimtadieniui.“
Pagerbimo akimirka: Radviliškio Garbės pilietis – už ištikimybę kraštui ir istorijai
Vakarinė Radviliškio 485-ojo gimtadienio šventės programa miesto parke prasidėjo iškilminga ceremonija, kurios metu buvo paskelbtas 2025 metų Garbės pilietis – seržantas majoras Alvydas Tamošiūnas. Nors šiuo metu jis tarnauja Vašingtone, jo indėlis į gimtojo krašto atminties puoselėjimą ir tarptautinė karinė veikla sulaukė didžiulio pagarbos. Alvydas Tamošiūnas – tai ne tik ilgametis Lietuvos kariuomenės karys, dalyvavęs tarptautinėse misijose, atstovavęs mūsų šaliai NATO administracijoje, bet ir istorijos entuziastas, kuriantis skaitmeninį atminties žemėlapį per „Facebook“ puslapį „Senasis Radviliškis ir rajonas“. 2022 m. jis tapo pirmuoju Lietuvos kariu, įtrauktu į JAV Karinių oro pajėgų universiteto tarptautinę šlovės salę, o jo vardas pelnytai skamba tarp iškiliausių kariuomenės atstovų. Garbės piliečio apdovanojimą scenoje simboliškai atsiėmė jo mama ir brolis, suvienydami publiką bendra emocija, o nuskambėjęs vaizdo įrašas su Alvydu ekrane dar kartą priminė: tikrieji miesto garbės piliečiai – tai tie, kurie nesvarbu, kur bebūtų, širdyje visada lieka Radviliškyje. Šventės dalyvius sveikino miesto vadovai: rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis, vicemerai Alfredas Juozapavičius ir Jurgita Sidarienė, administracijos direktorė Eglė Ivanauskytė, Seimo nariai Saulius Luščikas ir Mantas Pošku, seniūnas Justinas Pranys, seniūno pavaduotoja Vigilija Dževečkienė. Taip pat kartu – ir garbingi svečiai iš užsienio partnerių miestų: Bauskės (Latvija), Gniezno ir Grodzisko Mazoviecko (Lenkija) bei Umanės (Ukraina). Gniezno miesto meras Michalas Povalovskis savo kalboje pabrėžė ilgametę partnerystę, puoselėjamą nuo 2006-ųjų metų. Jis padėkojo už bendradarbiavimą, išreiškė pagarbą Radviliškio gyventojams ir pasidžiaugė artėjančiu reikšmingu įvykiu – 2026 metais vyksiančiu 20 metų trukmės draugystės jubiliejumi tarp miestų. Nuoširdumu ir jausmingumu širdis palietė Umanės (Ukraina) atstovų sveikinimas, perskaitytas Umanės miesto merės Irinos Pletniovos vardu. Kalboje skambėjo šilti žodžiai, dėkojant Radviliškiui už visokeriopą pagalbą Ukrainai šiuo sunkiu metu – nuo humanitarinės paramos iki galimybės jų vaikams trumpam pabėgti nuo karo siaubo ir patirti vaikystės džiaugsmą taikiame mieste. „Mes mylime Radviliškį!“ – skambėjo žinutė, kuri buvo priimta su ovacijomis ir susijaudinimu. Ši ceremonija tapo svarbiu akcentu, atspindinčiu miesto atvirumą ir tarptautinį bendradarbiavimą.
Tarsi natūralus šio vakaro tęsinys – respublikinio plenero „Kurkime kartu – 2025“ darbų parodos atidarymas. Vakare Latvių namelyje buvo iškilmingai atidaryta XV respublikinio dailės mokytojų ir menininkų plenero „Kurkime kartu – 2025“ paroda. Šių metų tema – „Čiurlionio jūra“, skirta Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-osioms gimimo metinėms. Tai – ne tik paroda, bet ir gyvas, emociškai gilus kūrybinis pasakojimas, prasidėjęs Šventojoje, kur gamta susiliejo su menininkų įkvėpimu. Parodoje pristatomi 15 autorių kūriniai, kurių tarpe – tiek ilgamečiai pedagogai, tiek jauni kūrėjai. Tarp jų yra Rita Adomaitienė, Jūratė Jukštienė, Ramūnas Dagys, Inga Ginkevičiūtė, Evaldas Jasiūnas, Audronė Kudžmaitė, Simona Meiliūnienė, Vida Šereivaitė, Almantas Minkevičius, Irina Kareivienė, Toma Matulevičienė, Vaiva Vaičiūnienė, Kęstutis Kasperavičius, Sigitas Laurutis ir Aksana Lapeškina. Kultūros centro direktorė Indrė Ginkevičienė dėkojo už ilgametę partnerystę ir įkvepiančius darbus, o parodą pristatė direktorės pavaduotoja Svetlana Viluskienė, pakvietusi užsukti ir pajusti kūrybos dvasią iš arti.
Muzikinis ekspresas: stotelė pilna energijos, ritmo, įkvėpimo
Liepos 5-oji dar kartą įrodė, kad Radviliškis – ne tik taškas žemėlapyje, bet ir gyva kryptis. Tai kelias būti kartu, dalintis šypsenomis, kurti, šokti, klausytis ir įkvėpti vienas kitą. Šventės diena sujungė tūkstančius – miestiečius, svečius, grįžusius iš tolimų kraštų – vienam tikslui: švęsti miestą, kuris gyvas žmonėmis. Nuo vaikystės džiaugsmo iki naktinės muzikos ekstazės – kiekvienas Radviliškio kampelis tapo stotele, kurioje norisi sustoti ir pasidžiaugti. Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie prisidėjo, kūrė ir dalyvavo – jūsų dėka ši šventė tapo tokia ypatinga. Tegul Radviliškio kryptis tampa pasirinkimu daugeliui, o mes branginkime šią kryptį ir savo miestą.
Radviliškio miesto kultūros centro informacija
Nuotraukos Simonos Meiliūnienės
Daugiau šventės akimirkų: https://www.facebook.com/media/set?vanity=radviliskiokc&set=a.1428279868258526