Auksiniai scenos kryžiai ir vėl Radviliškyje

Apie renginį

Jau kelinti metai iš eilės Radviliškio miesto kultūros centro vykdomas projektas ,,Auksiniai scenos kryžiai“ suburia didelį  kultūros mylėtojų ratą. Dėl pandeminės situacijos šalyje, 2020-ųjų metų projekto dalis veiklų buvo perkeltos į 2021- uosius. 2020 m. rugsėjo – 2021 m. birželio mėnesiais vykęs projektas orientuotas į įvairaus pobūdžio teatro sričių  ( muzikos, judesio, šokio, improvizacijos teatras ) menininkus- profesionalus. Projekto žiūrovai, skirtingo amžiaus- kultūros ir meno gerbėjai, neabejingi ne tik muzikai, šokiui ar teatrui, bet mokantys klausytis, išgyventi ir suprasti scenos meną. Šio projekto vykdymo metu parodyti 3 spektakliai :  Šiaulių dramos teatro spektaklis ,,Bagadelnia“, Alytaus miesto teatro spektaklis ,,Seen“ ir Klaipėdos dramos teatro spektaklis ,,kalės vaikai“

Radviliškio miesto kultūros centre praūžęs projektas ,, Auksiniai scenos kryžiai“ projektas ne tik padovanojo daug ypatingų akimirkų mūsų kraštiečiams, bet taip pat praturtino dar nematytais, kitokio formato, netradiciniais kūrėjų sprendimais. Šio projekto spektakliai leido atsigauti žiūrovams po pandemijos sąstingio ir sukvietė visus, kurie buvo išsiilgę kultūros, susiėjimų ir bendravimo su bendraminčiais teatro gerbėjais. Malonu buvo išvysti Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklį „Bagadelnia“ (rež. A. Špilevoj).  Spektaklis apie aštuonias skirtingas, bet tarpusavyje labai susijusias istorijas iš vienų senelių globos namų „Bagadelnia“. Spektaklio žiūrovai  susidūrė ne tik su pasaulėžiūros, religijos ir priešingais politiniais požiūriais, bet dažniausiai – su pačiu savimi, su šalia esančiu ir su savo prisiminimais. Spektaklis yra apie gyvenimą ir pasaulį žmonių, kurie turi daugiau išminties, patirties ir gali apie tai kalbėti, kol dar yra čia – prieš palikdami Dangaus prieangį. Spektaklis, subūręs vyresniojo amžiaus žiūrovus, nepaliko abejingais ir jaunimo, kuriam ši istorija labiau primena senelių pasakojimus ar gyvenimiškus jų pomokymus.                                                          2021 metais, vykdant antrojo projekto etapo veiklas, Radviliškio miesto kultūros centre dar parodyti du spektakliai. Birželio mėnesį pristatytas auksinį scenos kryžių pelnęs Alytaus miesto teatro spektaklis ,,Seen“ (A. Kavaliauskaitė), – muzikos, judesio, mados (fashion) ir teatro sintezė. Atviras, jautrus ir intymus spektaklis, kalbantis apie kūno kultą visuomenėje ir iš to kylančias problemas, apie domėjimąsi šalia esančiu žmogumi, jo problemomis, prisilietimą prie socialinių stigmų. Čia buvo kalbama apie svarbą – sureaguoti į tą, kuriam šią akimirką yra reikalinga pagalba, supratimas. Į šį spektaklį susirinko 7-12 klasių mokiniai iš visų Radviliškio miesto ir rajono gimnazijų. Gausiai (kiek buvo leistina pagal saugumo reikalavimus) jaunųjų  žiūrovų užpildyta salė ne  tik dalyvavo spektaklio procese, bet ir išsinešė tai, kas gali padėti žengti žingsnį sprendžiant problemas – atvirukus su naudinga informacija ir kontaktais. Spektaklio metu režisierė ir aktorė Andra nuolat kontaktavo su žiūrovais, atsargiai, kartu sukrečiančiai ir labai jautriai, palietė kiekvieną atvykusį ir nepaliko abejingų.

Paskutiniojo šių metų projekto ,,Auksiniai scenos kryžiai“ Radviliškyje  Klaipėdos dramos teatro spektaklio ,, Kalės vaikai“( režisierius E. Nekrošius), pastatyto pagal S. Šaltenio kūrinį, tema ypač aktuali dabar – laikotarpis, kai atkurta Lietuva įžengė į šimtmetį. Spektaklis žiūrovus tarsi įpina į daugybę tarpusavyje  susipynusių klodų: istorinė Lietuvos praeitis, sakmės, prietarai, burtai, užkalbėjimai ir raganavimai, senųjų pagoniškųjų mitų atgarsiai, Šventojo Rašto nuotrupos. Čia prisiliečiama prie pačios lietuvių tautos esmės, archajinio, egzistencinio prado, tautos išlikimo galių. Savo santūrumu, asketiška ir kartu nekrošiškai talpia simbolika spektaklis „Kalės vaikai“ stebėtinai tiksliai perteikia Klaipėdos krašto, Mažosios Lietuvos dvasią. Na, o spektaklyje atskleista daugialypė tematika įtraukia įvairaus amžiaus ir skirtingų poreikių žiūrovus. Spektaklis labai aktualus vyresniojo amžiaus žmonėms dėl tradicijų ir papročių puoselėjimo, taip pat jaunimui- dėl  tradicijų perdavimo ir išlaikymo ateities kartoms. Į šį spektaklį labai noriai atvyko garbaus amžiaus žmonių ne tik iš Radviliškio rajono, bet ir iš Panevėžio, Šiaulių. Taip pat didelio susidomėjimo sulaukė ir iš ugdymo įstaigų bendruomenių- mokytojai, mokiniai, kuriems spektaklyje atskleidžiamos temos yra svarbios ir  įdomios.

Smagu, kad kelintus metus iš eilės savo žiūrovams galime pasiūlyti Radviliškio miesto kultūros centro, parengto projekto ,,Auksiniai scenos kryžiai“, spektaklius ir nuolat sulaukiame vis gausesnės gerbėjų auditorijos. Džiugu, kad mūsų krašto brandi auditorija, jaunoji karta, jaunas žmogus yra neabejingas teatrui, gebantis suvokti ir domėtis kultūra, tai suteikia tik dar daugiau motyvacijos rengti ir vykdyti kultūrinius projektus ir viltis, kad jie yra reikalingi, kad įvairaus amžiaus žmonės domisi, o mes gauname grįžtamąjį ryšį ir taip pamažu ugdome brandų žiūrovą bei mūsų jaunąją kartą. Radviliškio miesto kultūros centras džiaugiasi galėjęs vykdyti tęstinį projektą ,, Auksiniai scenos kryžiai“, kuriame apsilankė apie 550 skirtingo amžiaus regiono gyventojų, ir dėkoja savo žiūrovams už domėjimąsi menu ir kultūrinio lygio kėlimą. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bei Radviliškio rajono savivaldybė.

Komentarai

Kiti projektai

Partneriai

Skip to content