Auksiniai scenos kryžiai vėl džiugino Radviliškio teatro gerbėjus

Apie renginį

Nors už lango nepaliaujamai merkia lietus, o mintyse jau skaičiuojamos dienos iki Kalėdinio lempučių spindėjimo laikotarpio, Radviliškio miesto kultūros centras džiaugiasi Auksinių scenos kryžių spektaklių pasirodymais mūsų mieste. Jau kelinti metai iš eilės Radviliškio miesto kultūros centro vykdomas projektas ,,Auksiniai scenos kryžiai Radviliškyje“ susilaukė palaikymo ir ypač didelio kultūros mylėtojų susidomėjimo. 2019 m. spalio- lapkričio mėnesiais vykęs projektas orientuotas į įvairaus pobūdžio teatro sričių  (lėlės teatras, šokio teatras ) menininkus- profesionalus. Projekto žiūrovai- kultūros ir meno gerbėjai, neabejingi ne tik muzikai, šokiui ar teatrui, bet mokantys klausytis, išgyventi ir suprasti scenos meną. Šio projekto vykdymo metu parodyti 3 spektakliai : Vilniaus teatro ,,Lėlė“ spektaklis ,,Kryptis“, Šeiko teatro spektaklis ,,Aside“ ir Klaipėdos dramos teatro spektaklis ,,Elzės žemė“.

        Radviliškio miesto kultūros centre praūžęs Auksinių scenos kryžių projektas ne tik padovanojo daug ypatingų akimirkų mūsų kraštiečiams, bet taip pat praturtino dar nematytais, kitokio formato, netradiciniais kūrėjų sprendimais. Malonu buvo išvysti pagal prancūzų dailininko ir knygų autoriaus Marc-Antoine Mathieu komiksą „Sens“ sukurtą spektaklį be žodžių ,, Kryptis“, kuriame skleidžiasi gyvenimo kelionės metafora. Prancūziškas šio kūrinio pavadinimas koduoja dvi reikšmes: kryptis ir prasmė. Balansuodamas tarp jų autorius kuria siužetą: žmogus seka rodykles, kažko ieško, o gal eina link kažko jam jau pažinto? Šioje istorijoje vaizduojamos gyvenimiškai absurdiškos situacijos, kurios augina, brandina ir veda žmogų į akistatą su savimi. Įmantrias gyvenimiškas situacijas patirti ir jas išgyventi turėjo galimybę ir  Radviliškio žiūrovai, sekdami paskui bevardį pagrindinį spektaklio personažą – savotišką gyvenimo turistą. Užgimęs scenoje, žiūrovų akyse jis tęsė savo gyvenimą iki…? Kito gyvenimo? Tad, kur gi nuvedė strėlė, kiekvienas žiūrovas išsinešė savąjį atsakymą.

foto: D.Matvejevas

        Gausios žiūrovų auditorijos ir labai gerų atsiliepimų sulaukė jaunimui aktualia tema pateiktas ir sužavėjęs Šeiko teatro šokio spektaklis ,,Aside“, atskleidęs  Lietuvoje jautrią ir dažnai tabu laikomą temą. „Aside“ – tai kūrinys, kuriame kalbama apie nepritampančiojo iššūkius ir mąstymo kompleksiškumą. Visi ieškome būdų pritapti visuomenėje, siekiame pažinti, suprasti ir priimti save. Nuolatinės tapatybės paieškos, baimė būti nepriimtu, yra svarbi asmenybės formavimosi dalis.  Labai džiaugiamės vykdomu projektu ir didžiuojamės, jog pagaliau mažo miestelio žiūrovas aktyviai lankosi, stebi, išgyvena ir pagaliau pribręsta prie kitokio tipo spektaklio, kuriame per šokį stengiamasi parodyti žmogaus abejones, kompleksus sprendžiant įvairias gyvenimiškas situacijas ir siekiant būti priimtam visuomenės. Dažnai gyvenime šios problemos taip ir lieka neišspręstos, nes vieno ir konkretaus atsakymo atrasti nepavyksta arba tiesiog neįmanoma kaip ir neįmanoma atrasti to vienintelio gyvenimo kelio, kuris būtų tiesus ir teisingas.  Spektaklio aktorių atskleidžiama tema labai aktuali paaugliams, nes kalba apie vidines kovas, kurios vyksta formuojantis asmenybei, spektakliu siekiama paliesti kiekvieną. Tad šiam spektakliui apibendrinti labai tiktų pasakymas, jog juo siekiama ugdyti kūrybingą visuomenę, naujinti Lietuvos kultūrą ir Lietuvą per kultūrą.        

                          

    Paskutinysis šių metų projekto ,,Ausiniai scenos kryžiai Radviliškyje“ Klaipėdos dramos teatro spektaklis „Elzės žemė“ – tai tikra istorija, kurią autorei papasakojo jos močiutė. Tai jaudinantis pasakojimas apie žmonių gyvenimą ir santykius nedideliame Sibiro kaime. Pjesės herojė Elzė – Rusijos vokietė, patyrusi nelengvą gyvenimą karo ir pokario metais, sulaukusi 76-erių pirmą kartą įsimyli. Jos išrinktasis Vasilijus – šviesus žmogus, geografijos mokytojas, visą gyvenimą mokiniams pasakojęs apie jūras ir kalnus, bet pats taip niekada jų ir nematęs. Dabar jie turi vienas kitą ir svajoja kartu keliauti po pasaulį. Deja, viskas ne taip paprasta… Tai septyniasdešimtmečių Romeo ir Džuljetos istorija-  atrodytų, neįtikėtina, bet reali. Sausakimšą salę subūręs spektaklis nepaliko abejingo nei vieno. Vykdant projektus maloniai paglosto širdį supratimas, jog teatras atranda mūsuose savo neabejingą, jaučiantį, suprantantį, subrendusį žiūrovą… Malonu matyti, kai besibaigiant spektakliui, žiūrovai pagarbiai atsistoję padėkoja scenos aktoriams už jų tą vienintelį ir unikalų pasirodymą, kuris ne tik priverčia nusijuokti, bet  kai kada ir išspaudžia ašarą. Tai tik parodo žiūrovo gebėjimą suprasti ir pajausti, jo neabejingumą bei brandą.

           Smagu, kad kelintus metus iš eilės Radviliškio miesto kultūros centro parengto projekto ,,Auksiniai scenos kryžiai“ spektaklius galime pasiūlyti savo žiūrovams ir nuolat sulaukiame vis gausesnės gerbėjų auditorijos. Džiugu, kad mūsų krašto brandi auditorija, jaunoji karta, jaunas žmogus yra neabejingas teatrui, gebantis suvokti ir domėtis kultūra, tai suteikia tik dar daugiau motyvacijos rengti ir vykdyti kultūrinius projektus ir viltis, kad jie yra reikalingi, kad įvairaus amžiaus žmonės domisi, o mes gauname grįžtamąjį ryšį ir taip pamažu ugdome brandų žiūrovą bei mūsų jaunąją kartą puoselėdami jų vertybes. Radviliškio miesto kultūros centras džiaugiasi galėjęs vykdyti tęstinį projektą ,, Auksiniai scenos kryžiai Radviliškyje“, kuriame apsilankė apie 1300 skirtingo amžiaus regiono gyventojų, ir dėkoja savo žiūrovams už domėjimąsi menu ir kultūrinio lygio kėlimą. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bei Radviliškio rajono savivaldybė.

Komentarai

Kiti projektai

Partneriai

Skip to content