Ir vėl Burbiškio dvare liepsnojo „Džiazo laužai“

Apie renginį

Liepos 18 dieną Radviliškio rajone įsikūrusiame Burbiškio dvare jau antrus metus iš eilės vyko Tarptautinis Džiazo ir šviesų festivalis  „ Džiazo laužai“. Ypatingoje erdvėje vykusiame renginyje skambėjo profesionalūs džiazo muzikos atlikėjų N. Malūnavičiūtės ir latvių džiazo atlikėjos Rūtos Dūdumos ir grupių  koncertai.  Pirmą kartą ir jaunieji Radviliškio miesto kultūros centro aktoriai (vadovaujami režisierės R. Atkočiūnienės ir E. Vaikaso) turėjo progos parodyti save didžiojoje scenoje pristatydami sukurtą inscenizaciją ,,Atgijusi dvaro legenda“.  Gyvai atliekamą nuotaikingą džiazo muziką vakarinėje padangėje papildė daugiaspalvis lazerių šou, įspūdingas ugnies šou su programa ,,Aš galiu“  bei šiuolaikiškos apšvietimo technologijos. Jau antrus metus iš eilės  vykęs nemokamas Tarptautinis festivalis „Džiazo laužai“ –  išskirtinis įvykis Radviliškio rajono kultūriniam gyvenimui, nes juo siekta moderniai atskleisti dvaro kultūrą, istorijos puoselėjimą bei profesionalios muzikos sklaidą pasitelkiant pačias inovatyviausias technologijas, kurios šiandien yra ypatingai aktualios. Dvaro erdves naujai perteikė ir ypatingą Burbiškio dvaro atmosferą sukūrė spalvingai nušvitę dvaro pastatai, tarsi pasakoje atsivėrusios stebuklingos erdvės, privertusios kiekvieną pasijusti tarsi stebuklų karalystėje.

Istorijoje minima, kad dvaras buvo  poezijos, muzikos bei kitų meno rūšių kultūros centras,  todėl projektu siekėme šią tradiciją atgaivinti ir toliau puoselėti. Taip praėjusiais metais sėkmingai debiutavęs džiazo ir šviesų festivalis susilaukė ypač aukštų įvertinimų bei gerų atsiliepimų. Pasitelkiant šių dienų moderniausius vizualizacijų  sprendimus buvo pristatoma visiems puikiai pažįstama dvaro architektūra ir jos istorija. Taikant architektūrinį apšvietimą, stebint unikalų ugnies šou, bei akį džiuginant lazerių šou programai, dvaro architektūra tąnakt naujai pulsavo  istorija. Išskirtinumo projektui suteikė inovatyvūs VŠĮ ,, Baltas dažnis “ sukurti vizualiniai sprendimai, kuriais buvo  pristatyta improvizuota dvarų kultūra, architektūra, istorija bei profesionali muzika.

Sukaupta istorinė medžiaga apie Burbiškio dvarą buvo panaudota Radviliškio miesto kultūros centro režisierės R. Atkočiūnienės ir E. Vaikaso   sukurtoje inscenizacijoje ,,Atgijusi dvaro legenda“. Tai modernus žvilgsnis į Burbiškio dvaro istoriją. Čia susipina dvare skambėjusi klasikinė muzika su šiuolaikinėmis eilėmis. Inscenizacijos aktoriai tarsi viską menantis choras, kuris šiuolaikine kalba pasakojo nūdienos istoriją, kaip čia, Burbiškio dvare, kadais gyveno Mykolas Baženskis, kuris puoselėjo dvarą, iškasė tvenkinius, suformavo salas ir sujungė jas tilteliais. Inscenizacijos šiuolaikinė scenografija  pasakoja, kad kiekviena šeima turi savo istoriją, tik ją reikia ištraukti į dienos šviesą. Dideli žėrintys perlai  pasirodymo metu tapo gulbėmis, o gulbės nuo seno laikomos šio dvaro simboliu. Inscenizacija pakvietė panirti į Johano Strauss muzikos skambesį, kuris pinasi su Adomo Mickevičiaus eilėmis, šiuolaikiniu požiūriu nuspalvinančiomis dvaro istoriją.

       Renginio žiūrovus  stebino žinomų džiazo muzikos atlikėjų pasirodymai. Įstabią džiazo programą dovanojo  garsi vokalistė Neda Malūnavičiūtė su grupe. Atlikėjos fleita ir spalvingas vokalas skambėjo projektuose su bemaž visais Lietuvos džiazo meistrais. Ji dalyvavo ir tarptautiniuose projektuose, koncertavo JAV, pasirodė garsiuose Europos džiazo festivaliuose.

Į svečius atvykusi viena garsiausių latvių džiazo atlikėja Rūta Dūduma su grupe pakvietė visus pasinerti į užburiančias džiazo melodijas. Atlikėja yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, džiazo vokalistų konkursų nugalėtoja, neįkainojamos patirties įgijusi dirbdama su ryškiausiu Latvijos muzikantu  Raimondu Paulsu.

Renginio finalas –Šviesų raštai, intriguojantys šviesos sklaidos projektai ir įspūdingas lazerių bei ugnies šou vainikavo naktinį festivalio reginį, kurio išvysti susirinko per 1000 žiūrovų.  Naudojant architektūrinį apšvietimą, žvelgiant į įvairiausiais efektais lazerių išdabintą dangų bei gėrintis įspūdingu ugnies šou, dvaro pastatai  tik tai nakčiai atgimė naujam gyvenimui. Ryškiomis spalvomis  suliepsnoję Džiazo laužai nepaliko nei vieno abejingo šiam reginiui. Na, o ausyse tebeskambant džiazo melodijoms, prisimenant įspūdingas festivalio akimirkas  bei šiuolaikiškai perteiktą  istoriją apie dvaro kultūrą, Burbiškio dvaras ir vėl naujai  supulsavo istorija .

Radviliškio miesto kultūros centras džiaugiasi galėjęs vykdyti projektą ,, Tarptautinis džiazo ir šviesų festivalis ,, Džiazo laužai“, kuriame apsilankė apie 1000 skirtingo amžiaus regiono gyventojų bei svečių iš visos Lietuvos ir kaimyninės Latvijos.  Festivalį Radviliškio miesto kultūros centrui įgyvendinti  padėjo projekto partneriai : VŠĮ ,,Baltas dažnis“ , ,,Lazerių projektai“, ,,Viduramžiai LT“ bei  Daugyvenės kultūros istorijos muziejus- draustinis, renginio vedėja Marija Silickaja- Šmatavičienė. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bei Radviliškio rajono savivaldybė.  Tad tikimės, jog tarptautiniu tapęs ir ypatingai gerų atsiliepimų sulaukęs renginys taps  tradiciniu , na o menų dermė turės didžiulę išliekamąją vertę – paskatins kultūros atsinaujinimo tendencijas regione, pratins prie kitokio požiūrio į kultūrą bei dar labiau skatins profesionalų kūrėjų iniciatyvas. Taigi viliamės,  kad jau šį šeštadienį Burbiškio dvare ryškiomis spalvomis suliepsnoję „Džiazo laužai“ ir kitais metais sukvies minias profesionalaus meno gerbėjų į trečiąjį tarptautinį  Džiazo laužų festivalį.

Už renginio nuotraukas dėkojame Irina Ceva Photography

Komentarai

Kiti projektai

Partneriai

Skip to content