Išbandymų „Skambutis“

Apie renginį

Radviliškio miesto kultūros centras 2023 metų birželio–lapkričio mėnesiais įgyvendino Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija, finansuotą projektą „Kartu“.

Projekto numatytas tikslas – pasitelkus psichologų rekomendacijomis sukurti naują  žiūrovus integruojantį spektaklį, skirtą stiprinti Šiaurės regiono jaunuolių psichologinę sveikatą bei gebėjimą spręsti krizines situacijas ir skatinti jaunimo aktyvų dalyvavimą kultūroje.

Projekto idėja susiformavo, kai kūrybinė komanda pradėjo gilintis į visais laikais jaunam žmogui iškylančias pagrindines krizines situacijas, su kuriomis sunkiausia susitvarkyti savarankiškai. Perėjus į kūrybinį procesą, buvo įdomu stebėti aktorių įsitraukimą į situacijų perteikimą. Pagrindinis iššūkis: istorijų pasakojimo (storytelling) spektaklio formatas – kiekviename pasirodyme vedėjo vaidmuo ir skirtingų veikėjų atlikimas atitenka vis kitam aktoriui. Todėl, spektaklio eiga tampa staigmena ne tik salėje sėdinčiam žiūrovui, tačiau dažnu atveju ir pačiam aktoriui. Toks vaidinimo formatas reikalauja itin greitos reakcijos į pasakojamą situaciją, žiūrovų dalyvavimą,  komandos persiorientavimo ir bendradarbiavimo.

Valandos trukmės spektaklyje „Skambutis“ pagrindinis veiksmas, kaip ir galima tikėtis iš pavadinimo,  vyksta mokykloje – sporto salėje, fojė, valgykloje. Čia itin skirtingų scenų junginiai plėtoja pasakojimus apie vienatvę, netikrumą, atstūmimą, išdavystę. Ši veiksmų ir jausmų seka pasakoja apie paauglio didelį norą, išsiskirti ir kartu būti suprastam, individualizmo ir tuo pačiu priėmimo poreikį. Spektaklio kūrėjai, leisdami jaunuolių charakteriams būti patiems savimi, atskleidžia kontrastingas šio gyvenimo tarpsnio spalvas ir nuolatinius prieštaravimus, lydinčius prasidedančią brandą.

Spektaklį sudaro ne tik vedėjo pasakojimas, bet ir pačių aktorių persikūnijimas vis į kitus vaidmenis, situacijų, dažniausiai krizinių, suvaidinimas. Įdomu, kad beveik visi veikėjų pasakojimai vienaip ar kitaip siejasi su santykiais tarp tėvų ir bendraamžių. Būtent bendravimo, atvirumo trūkumas tampa skaudžiausias ir jautriausias šio pasakojimo apie besibaigiančią vaikystę ir prasidedančią jaunystę akcentas.

Po spektaklio peržiūrų vyksta psichologinio atsparumo diskusija-paskaita, kurioje psichologės: Loreta Gudienė ir Andžela Rybakovienė plačiau aptarė spektaklio siužetą, personažų charakteristiką, taip pat diskutuoja su abiturientais, kas įtakoja jauno žmogaus pasirinkimus sudėtingose situacijose. Didelis dėmesys skiriamas emocinio atsparumo sąvokai, todėl po idėjos įgyvendinimo visos į  projektą „Kartu“ įsitraukusios mokyklos gavo psichologinio atsparumo atmintines su atvaizduotais pagrindiniai psichologinio atsparumo stiprinimo žingsniais.

Dėka visuomenės sveikatos stiprinimo fondo mažiau galimybių turintys jauni žmonės buvo kviečiami apsilankyti nemokamame spektaklyje ir taip pažinti teatrą, aktorystę, psichologinį atsparumą ir įsigilinti į savo ar artimųjų aplinkoje vykstančias krizines situacijas. Mokiniai plėtojo kultūrines, menines, komunikacines ir psichologines kompetencijas. Atkreipdami dėmesį į krizines situacijas, žalingus įpročius ar draugų provokacijas ugdėsi atsakingą požiūrį į santykius, kasdienius įpročius, emocinę gerovę. Šis projektas jaunuoliams padėjo subręsti kaip asmenybėms bei išugdyti įgūdžius, leidžiančius rūpintis emocine sveikata ateityje.

Nors spektaklis kalba apie paauglius, jiems patiems gerai suprantama, netaisyta judesių, garsų ir asociacijų kalba, toli gražu skirtas ne vienai amžiaus grupei. Paaugliams čia aktualiausia gali pasirodyti situacijų atpažinimas, nepagražinta realybė, išlikimas, konkurencija. Suaugusiems siūlomos temos kur kas nepatogesnės – laiko, dėmesio ir meilės svarba, palaikymo ir priėmimo reikalingumas jauno žmogaus gyvenime.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu spektaklis apkeliavo visą Šiaurės Lietuvos regioną – lankėsi dešimtyje kultūros ir ugdymo įstaigų Šiaulių, Panevėžio, Kėdainių, Joniškio, Radviliškio, Kupiškio, Pasvalio rajonuose. Spektaklis gali atvykti į bet kurią vietovę Lietuvoje, o nuo 2024 metų tikimasi jį įtraukti ir į kultūros paso paslaugų rinkinį.

Spektaklio kūrybinė komanda:

Režisierius Aleksandr Špilevoj

Aktoriai: Gretė Každailytė, Severinas Norgaila, Monika Geštautaitė ir Dalius Jančiauskas.

Kostiumų dailininkė Viktorija Ramanauskaitė.

Šviesų dailininkas Karolis Šabanskas.

Garso režisierius Aivaras Zdanys.

Dizainerė Simona Meiliūnienė.

Projekto vadovė Vaida Norkevičienė.

Projektą finansavo Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Komentarai

Kiti projektai

Partneriai

Skip to content