Radviliškio jaunimas gyvena sveikai

Apie renginį

Radviliškio miesto kultūros centras vykdė sveikatinimo projektą ,, Interaktyvus žaidimas – spektaklis ,,Sveikatos mugė“, kuris subūrė mūsų krašto pačius mažiausius gyventojus. Projekto tikslas – paveikia meno forma ugdyti vaikų sveikatingumo įpročius. Atrodo, paprasta ir primityvi mintis – vaikai, valykime dantukus, tačiau verbalinė šios minties forma nėra paveiki. Gerokai padidintas vizualus vaizdas sukuria realaus veiksmo atmosferą, interaktyvus dalyvavimas veiksme šį įspūdį dar sustiprina ir vaikas labai akivaizdžiai įsitikina, kas nutinka, kai nesirūpini savo sveikata ar asmens higiena. Šiuo spektakliu rajono ugdymo įstaigoms parodyta, kad net apie paprastus dalykus galima kalbėti paveikia meno kalba. Spektaklis labai šiltai sutiktas ir ypač gerai įvertintas ne tik gausiais mažylių klyksmais Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos, Radviliškio rajono Baisogalos darželio – mokyklos bei Radviliškio rajono Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos priešmokyklinukams ir 1- 3 klasių mokinukams. Mažieji, lydimi spektaklio emocijų išreiškė savo susidomėjimą vitaminų svarba, išgyveno baimę, susitikę su grėsmingais mikrobais, supratę, kokiuose maisto produktuose galime atrasti skirtingos rūšies vitaminų. Taip pat susidomėjimą ir gerus atsiliepimus jauniesiems aktoriams dovanojo mažuosius į renginį  atlydėję mokytojai.

Šį projekto produktą Radviliškio miesto kultūros centras siūlo ir kitų Lietuvos miestų mažiesiems žiūrovams. Esame neabejingi visos Lietuvos vaikų sveikatai, todėl esame parengę ir siūlome šią programą užsisakyti per kultūros pasą. Džiaugiamės jaunųjų aktorių iniciatyva savo mažuosius draugus paskatinti gyventi sveikai ir aktyviai, rūpintis higiena. Šis projektas tinkamas mokyklose organizuojamų Sveikatinimo savaičių renginių metu, atnaujinus mokyklų valgiaraščius ir dar kartą akcentuojant sveikos mitybos įpročius.

 Naujoji nacionalinė sveikatos strategija labiau orientuota į sveikos gyvensenos skatinimą. Šiandien vienareikšmiškai pripažįstama, kad sveikatai, kaip vienai iš svarbiausių vertybių ir pagrindiniam žmogaus gyvenimo kokybės rodikliui, įtakos turi paveldimumas, socialinė ir fizinė aplinka, sveikatos priežiūros sistema, tačiau didžiausią poveikį daro paties asmens gyvensena bei elgsena (Česnavičienė, Gudžinskienė, 2013). Todėl sveiko gyvensenos įgūdžius reikia pradėti ugdyti kuo anksčiau – dar ikimokykliniame ir pradinių klasių amžiuje.

Vaikų sveikatos ugdymo problemas analizuoja vis daugiau mokslininkų (Gudžinskienė, 2010; Česnavičienė, 2013; Proškuvienė, 2004; Adamkevičienė, 2004; Davidavičienė, 1996; Juškelienė, 2007 ir kt.), kurių tyrimų rezultatai fiksuoja prastėjančią vaikų sveikatos būklę. Sukurta ir nuolat atnaujinama – Sveikatos ugdymo programa (1994, 2000, 2008, 2012), kurioje pabrėžiama, kad pradiniame ugdyme sveikatos ugdymas yra integruojamas į kitų dalykų turinį bei neformalųjį švietimą (Petrauskienė, Ustilaitė, 2013). Todėl pasitelkus kultūrą bei neformalų švietimą kultūros centras imasi iniciatyvos kurti ir rajono bendruomenėse – ugdymo įstaigose pristatyti interaktyvų spektaklį – žaidimą.

Minėti tyrimai atskleidė, kad III-IV klasių mokiniai yra susiformavę tinkamus sveikos gyvensenos įgūdžius, tačiau galėtų dažniau užsiimti fizine veikla, aktyviau judėti, daugiau laiko praleisti gryname ore. Tačiau laikas, kurį mokiniai praleidžia žaidžiant kompiuteriu ar žiūrint televizorių savaitgaliais viršija higienos normas.

Atsižvelgiant į šiuos duomenis žaidime – spektaklyje pagrindinis dėmesys bus skiriamas keturioms scenarinėms dalims: 1. Dantų higiena; 2 Vaisių ir daržovių nauda organizmui, saldumynų saikingas valgymas. 3. Kompiuteriniai žaidimai, televizoriaus žiūrėjimas ir aktyvi fizinė veikla, laisvalaikio būdai gryname ore. 4. Asmens higienos laikymasis (tinkamai plauti rankas, laikytis kūno priežiūros taisyklių), grūdintis (kontrastinis dušas, pirtis, baseinas, oro vonios) bei patrauklūs būdai stiprinti imuninę sistemą.

Viso projekto tikslas – paveikia meno forma ugdyti vaikų sveikatingumo įpročius. Atrodo, paprasta ir primityvi mintis – vaikai, valykime dantukus – tačiau verbalinė šios minties forma nėra paveiki. Gerokai padidintas vizualus vaizdas sukuria realaus veiksmo atmosferą, interaktyvus dalyvavimas veiksme šį įspūdį dar sustiprina ir vaikas labai akivaizdžiai įsitikina, kas nutinka, kai nesirūpini savo sveikata ar asmens higiena. Šis spektaklis parodo, kad net apie paprastus dalykus galima kalbėti paveikia meno kalba. Spektaklis labai tinkamas mokyklose organizuojamų Sveikatinimo savaičių renginių metu. Renginių ciklas itin aktualus atnaujinus mokyklų valgiaraščius ir dar kartą akcentuojant sveikos mitybos įpročius.

 „Sveikatos mugė“ – interaktyvus edukacinis sveiką gyvenseną ir mitybą skatinantis spektaklis apie tris vaikus, kurie visiškai nesirūpina savimi. Neklausydami tėvų  per ilgai žaidžia kompiuterinius žaidimus, valgo vien tik saldumynus, nesveika maistą ir žinoma – nesivalo dantukų.

 Vieną rytą juos užpuola baisiausios ligos… Vienas iš vaikų pajaučia didelį danties skausmą, kitas pradeda prastai matyti ir sloguoti, o trečiajį užpuola pilvuko skausmai. Tada jie pradeda ieškoti pagalbos „Sveikatos mugėje“.  Nors mugėje ir netrūksta  blogų personažų  norinčių vaikams pakenkti, tačiau  ten jie sutinka ir brolius vitaminus A&C, princesę Dantiją, daktarą „ Ai, nebeskauda“ ir kitus draugus, kurie stengiasi iš visų jėgų įrodyti vitaminų svarbą, sveikos gyvensenos reikšmę ir žinoma padeda atsikratyti ligų. Žiūrovai atlieka taip pat svarbų vaidmenį spektaklyje. Jie padeda atlikti užduotis, atsakinėti į klausimus, žaidžia žaidimus, ar net pasakoja savo istorijas, kurios nutiko vien dėl to, kad blogai maitinosi, ar laiku nepasirūpino savimi.

Neklaužados grįžta iš mugės sveiki ir laimingi. Jie pasižada klausyti tėvelių, rūpinitis savimi, saikingai valgyti saldumynus.

Interaktyvus edukacinis sveiką mitybą, valgymo kultūrą ir sveiką gyvenimo būdą skatinantis spektaklis-žaidimas. Mokiniai, įsitraukdami į žaidimą ir patirdami sėkmę, galės formuoti sveikos gyvensenos įpročius – tai turės didelės įtakos jų gyvenimo kokybei, psichinei gerovei.

Edukacijos metu klausysimės pasakojimo, žaisime žaidimus, nepamiršime ir diplomų bei dovanėlių!

Susipažinsime su sveikatos pasauliu linksmai ir išradingai!

Spektaklis skirtas 1-3 klasių vaikams.

Spektaklį kuria ir veda aktorė – režisierė Gretė Kadždailytė, 2010m. baigusi Šiaulių konsevatoriją – aktorinio meistriškumo specialybę, o 2014m. įgavusi teatro ir kino bakalaurą. Turi patirties vedant renginius ir teatrinio meistriškumo pamokas vaikų darželiuose. 2016 – 2018m dirbo teatre vaikams „Birbironas“, vaidino 5 spektakliuose, kuriuose sukūrė apie 15 personažų.

Komentarai

Kiti projektai

Partneriai

Skip to content