KAIP RADVILIŠKYJE KOJINES MEZGĖ

Apie renginį

Liepos 10 d. nuo ankstaus ryto prie Radviliškio miesto kultūros centro būriavosi smalsių praeivių būreliai, kurie stebėjo iš įvairių Lietuvos miestų, miestelių bei svečios šalies atvykusių dalyvių pasiruošimą šventei – Tarptautiniam kojinių mezgimo čempionatui ,,Etno sambūris“. Čia jautėsi smagus šventinis šurmulys, kuris pranašavo puikios dienos linksmybes, nes vyko intensyvus pasiruošimas čempionatui bei folkloro koncertui. Rinkosi amatininkai, tautodailininkai, mezgėjos, žiūrovai. Šio, tradicija tapusio renginio, pradžia šįkart kiek netradicinė, nes vyko ilgametės čempionatų dalyvės Jelenos Mačiulskienės darbų parodos ,,Gyvenimo raštai ir spalvos“ pristatymas, skirtas darbų autorės atminimui. Kultūros centro sienas papuošusi rankdarbių, mezginių, papuošalų paroda sukvietė gausią bendraminčių auditoriją pasigrožėti ir pajausti tą šilumą, kūrybiškumą,  kurį autorė sudėjo į savo darbus. Labai liūdna, nes kai kurie darbai taip ir liko nepabaigti, užmenantys mįslę ir verčiantys pasamprotauti, o kaip gi jie galėtų atrodyti. Šis klausimas iškilo visiems, bet kiekvieno viduje atsakymas savitas, kitoks, skirtingas…. Pakvietus visus prisiminti, mintyse sukalbėti maldą ir pagerbti tylos minute darbų autorę Jeleną, artimųjų ir pažinojusių autorę akyse spindėjo ašaros. Apie darbų autorę, savo mamą susirinkusiems papasakojo sūnus Gediminas, kuris didžiavosi savo mamos kūriniais ir džiaugėsi, jog mama įkvėpė muzikai ir menui. Jautrios parodos atidaryme švelniai skambėjo Gedimino atliekamos melodijos Afrikos instrumentais. Parodos dalyvius pasveikinęs ir pasigrožėjęs darbais, Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis įteikė padėkas autorės vyrui Petrui Mačiulskui ir sūnui Gediminui už mamos darbų įvertinimą, iniciatyvą organizuoti parodą ir ja dalintis su visais.

Kaip ir kiekvienais metais, šią dieną mezgimo virtuozai varžėsi dėl kojinių mezgimo čempiono titulo, o miesto gyventojai ir svečiai tradiciškai dalyvavo folkloro koncertinėse programose, klausėsi sertifikuotų tautinio paveldo produktų amatininkės, senojo mezgimo amato puoselėtojos Linos Vilienės pranešimo ,,Senasis mezgimo amatas. Kojinės – eksponatas ar kasdienis daiktas“, dalyvavo tradicinių amatų meistrės, sertifikuotos tautinio paveldo raštuotų kojinių ir pirštinių amatininkės, tautodailininkės Danutės Juškienės edukacijoje ,,Vilnonių siūlų dažymas augalais“ bei ilgametės kojinių mezgimo čempionato dalyvės Jelenos Pliuskevič edukacijoje ,,Dvipusis mezgimas“.

Puoselėjant iš praeities atėjusius etninius papročius bei palaikant mezgimo tradicijų tęstinumą, kojinių mezgimo čempionatas „Etno sambūris“ vyko jau tryliktąjį kartą, tad nenuostabu, kad susidomėjimo sulaukė visoje Lietuvoje ir už jos ribų. Kaip ir kasmet šventiniame Radviliškio miesto kultūros centro kieme susirinko didelė ir gausi mezgėjų bendruomenė. Išmėginti savo jėgas įmantriai bei mikliai judinant virbalus atvyko Laimutė Indilienė, Jadvyga Kližentytė, Dana Ražinskienė, Vida Bagušienė, Žydra Jomantienė ir Marytė Brazdžionienė iš Radviliškio, Danguolė Bronislava Vaičiūnienė ir Birutė Vingienė iš Šeduvos, Regina Džiugienė, Elena Martynova iš Pakiršinio, iš Šiaulių atvyko Angelė Bučelienė, Romualda Paltanavičienė ir Jelena Pliuskevič. Iš Raseinių neįgaliųjų dienos užimtumo centro atvyko mezgėjos: Genovaitė Kulikauskienė ir Genovaitė Janulienė, Bronė Dapkienė, dalyvavo ir Lazdijų rajono atstovės: Danutė Juškienė, Jolanta Vyšniauskienė, Zosė Bernotienė, Alma Zavackienė, Gema Grubienė, Asta Dimšienė. Renginio nepraleido ir Visagino mezgimo klubo „Nuo siūlo iki meno“ narės: Lidija Jevsejeva, Jelena Zainulina, ir Vida Vikonytė. Čempionatą savo atvykimu pagerbė ir dalyvė iš Kėdainių –Milda Verkauskienė, iš Panevėžio rajono: Gražina Šaparnienė, Samanta Šaparnytė, Daiva Batavičienė iš Kauno – Aida Šešelgienė. Iš Kupiškio – Aldona Lavickienė ir vienintelis vyras, nuolatinis dalyvis Raimundas Mikuševičius iš Panevėžio.

Paskelbus čempionato pradžią, mezgėjai kibo į darbą, o žiūrovai net 3 valandas galėjo mėgautis mezgimo procesu, klausytis ir šėlti folkloro ansamblių dovanotame koncerte. Į šventę atvyko mezgėjus ir šventės svečius pasveikino fokloro ansamblis ,,Žvangucis“ (vadovė Jūratė Federavičienė), folkloro ansamblis ,,Raskila“ (vadovė Lina Vilienė), tradicinės muzikos grupė ,, Vo kap“ (vadovas Arūnas Gedmantas) ir folkloro ansamblis ,,Aidija“ (vadovas Donatas Stakvilevičius).

Kultūros centro kiemelyje demonstruojama kojinių paroda ir kojinės akcijai ,,Dovana vienišam senoliui“ leido sužinoti daugiau šio amato paslapčių. Kiekviena dalyvė atvežė pasigrožėti net po tris poras savo pačių megztų kojinių.

Šių metų čempionato komisiją sudarė: komisijos pirmininkė – Sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo mezgimo amato puoselėtoja, komisijos pirmininkė Sigita Milvidienė, Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai, tautodailininkė Džiulija Džiaugienė, tautodailininkė, etninės kultūros puoselėtoja, kultūros projektų vadovė  Jolanta Kvedarienė, tautodailininkė, mokytoja – ekspertė, LEKUS narė Rasmuta Valčiukienė.

Šiais metais Lietuvos Respublikos Seimas 2022 metus paskelbė Jaunimo, savanorystės ir Sūduvos metais. Ta proga čempionato dalyviai mezgė kojinę panaudodami tautodailės motyvais, baltiškuosius simbolius. Autoritetinga komisija kreipė dėmesį į originalumą, tautiškumą, kūrybiškumą, raštų įvairumą bei sudėtingumą, atlikimo meistriškumą bei kruopštumą.

Taigi, po ilgo ir sudėtingo vertinimo etapo 2022 metų kojinių mezgimo čempionato „Etno sambūris“ nugalėtojomis tapo:

I vietos nugalėtoja –  Asta Dimšienė iš Lazdijų, kuriai atiteko kojinių mezgimo čempionės titulas ir ilgamečių rėmėjų UAB „Venta Lt“ įsteigtas prizas – krėslas bei UAB ,,Flokati“ veltos šlepetės.

II vietos laimėtoja – Lidija Jevsejeva iš Visagino.

III vieta atiteko Laimutei Indilienei iš Šiaulių.

Kojinių parodos nugalėtoja – Aida Šešelgienė iš Kauno raj.

Nominacija „Tautiškumas“ atiteko kėdainietei Mildai Verkauskienei, o nominacija „Už laisvę“ – Jolantai Vyšniauskienei iš Lazdijų raj. ,,Jauniausios dalyvės“ nominacija atiteko Samantai Šaparnytei, nominacija ,,Išskirtinumas“ – Jelenai Pliuskevič, ,,Subtilumas“ – Danai Ražinskienei iš Radviliškio, ,,Autentiškumas“ – Vidai Vikonytei iš Visagino, ,,Lietuviškumas“ – Genovaitei Janulienei iš Raseinių. Visos nominacijų laureatės buvo apdovanotos UAB ,,Flokati“ įsteigtu prizu- veltomis šlepetėmis, o čempionato dalyvės apdovanotos UAB „Lasegra“ pagamintais praktiškais suvenyrais. Padėkas ir dovanas už sunkų triūsą, vertinant mezgėjų darbus, komisijai įteikė renginio organizatoriai. Už nuotaikingą šventę ir geras emocijas padėkos raštais apdovanoti visi folkloro kolektyvai ir pranešimo autorė bei edukacijų vadovės.

Ypatingai dėkojame šio renginio rėmėjams: UAB „Teksrena“ Direktoriui Jonui Tamuliui, UAB „FLOKATI” Direktorei Astai Kančelskienei, UAB „Litwool” Direktoriui Algirdui Pupšiui, UAB „Danspin” Vadovui  Rosvaldui Kunickui, UAB ,,VENTA LT“  Vadovei Rimai Striūgienei. Padėkos ir simbolinės dovanos su čempionato logotipu bus įteikti rėmėjams asmeniškai.

Kojinių mezgimo čempionatas yra vienintelis tokio pobūdžio renginys ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Čempionate pristatoma Europos šalių mezgimo amato tradicija, dalijamasi patirtimi, vyksta bendravimas ir bendradarbiavimas tarp skirtingų kartų ir tautybių žmonių. Tad tariam iki pasimatymo keturioliktame čempionate!

 

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė. Renginio organizatoriai – Radviliškio miesto kultūros centras.

Už pagalbą plėtojant etninę kultūrą, saugant gyvosios tradicijos reiškinius, palaikant Radviliškio miesto kultūros centro iniciatyvas norime padėkoti kojinių mezgimo čempionato „Etno sambūris“ rėmėjams:

Už pagrindinio prizo įsteigimą kėdžių ir stalų iš natūralaus medžio masyvo gamybos įmonei  UAB „Venta LT“ , už įsteigtus prizus ir siūlus mezgimui: UAB „Teksrena“ ,

UAB „FLOKATI” , UAB „Litwool”, UAB „Danspin” ir informaciniam partneriui ir rėmėjui –  „Šiaulių apskrities televizija“.

 

Tarptautinis kojinių mezgimo čempionatas 2022 elektroninis leidinys

 

Komentarai

Kiti projektai

Partneriai

Skip to content